YIN JOGA

Joga yin jest wolną, pasywną i bardzo świadomą odmianą jogi. Nazwa yin, bierze się z chińskiej filozofii taoizmu, a konkretniej z koncepcji yin i yang: dwóch przeciwstawnych, a równocześnie uzupełniających się sił. Yin jest przeciwwagą dla szybkich i dynamicznych stylów jogi należących do sfery yang, a w szerszym znaczeniu dla zabieganego, stresującego stylu życia.

W przeciwieństwie do bardziej dynamicznych stylów jogi ('yang') które skupiają się na pracy z mięśniami, joga yin działa na tkankę łączną, w szczególności na powięź, oraz tkanki głębokie, takie jak kości i stawy. Tkanki te, by być stymulowane i wzmacniane, wymagają delikatnego, długotrwałego nacisku. Praca z powięzią jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie powięź najczęściej jest odpowiedzialna za ograniczenia w sprawności ruchowej.

W czasie yin jogi, pozostaje się w bezruchu w jednej pozycji przez 3-5 minut. Ułatwia to układowi nerwowemu odpuszczenie napięcia, stosowanego w celu ochrony tkanek przed uszkodzeniem. W efekcie nasze ciało 'rozluźnia się' i 'otwiera', a zakres ruchu widocznie się powiększa.

Joga yin jest spokojną, co nie znaczy, że łatwą odmianą jogi. Wyzwanie nie wynika w tym przypadku z wysiłku fizycznego, ale z intensywności doznań i zmierzenia się z własnymi reakcjami mentalnymi. Zamknięte oczy, bezruch i pasywne wykonywanie pozycji przez dłuższy okres czasu sprzyjają poznaniu własnego ciała, automatycznych reakcji oraz utartych schematów myślowych.

Yin joga staje się swego rodzaju medytacją: pełną skupienia obserwacją własnego oddechu, miejsc w ciele, w których pojawiają się silniejsze doznania, a nawet własnych emocji i myśli.

Joga yin uczy nie tylko uważności (mindfulness), ale także kompletnej akceptacji siebie, tu i teraz, łagodności i delikatności. W jodze powięziowej dochodzi się tylko do granicy bólu, nigdy jej nie przekraczając. Zajęcia nie mają 'poziomów'- każdy pracuje z własnych ciałem i dostosowuje pozycję do swoich potrzeb, korzystając z różnego rodzaju pomocy i podpórek. Ten rodzaj jogi doskonale nadaje się zarówno dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z jogą, jak i dla osób regularnie uprawiających bardziej dynamiczne style jogi.